KROPKA MA MOC
17 września po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie i nauczyciele aktywnie wzięli udział w jego obchodach. Cały dzień obfitował w mnóstwo atrakcji.
Wszyscy obejrzeli film o małej Vashti, która była przekonana, że nie potrafi rysować, ale dzięki zachętom ze strony nauczycielki plastyki postawiła na kartce kropkę i odkryła w sobie talent. Uczniowie poznali też książeczkę "Kropka" Petera Reynoldsa, która dała początek temu świętu.
W tym dniu obowiązywał strój w kropki, więc cała społeczność szkolna była zakropkowana. Na lekcjach rządziła kropka.
Kiedy nauczycielka języka polskiego, p. Edyta Bzdak, rozdała uczniom klas IV a i IV b karty pracy, początkowo wszyscy byli w kropce. Ale już po chwili tworzyli kropkowe dzieła. Nie każde było podobne kropka w kropkę, ale przecież chodziło o kreatywność i wyzwolenie fantazji. Z kolei uczniowie kl. VI c rozwiązywali zakropkowane zagadki: rozpracowywali labirynt, grupowali kropkowe skojarzenia, rozszyfrowywali kropkowe diagramy. Zanim każdy postawił kropkę nad i, musiał wykazać się spostrzegawczością, sprytem i pomysłowością.
Ciekawe doświadczenie z kropką mieli uczniowie kl. VI b. Pani Agnieszka Popiel-Chłopaś pokazała im alfabet Braille'a. Przy pomocy sześciu małych punktów zapisywali wyrazy i krótkie teksty. Ten wspaniały wynalazek Ludwika Braille otworzył niewidomym drogę do nauki i kultury.
W klasach młodszych uczniowie tworzyli kreatywne prace z kasztanów i zakrętek. Na sali gimnastycznej powstawały kropkowe dzieła sztuki, zainspirowane malarstwem Kandinskiego. Dzieci i dorośli wykonali swoje drzewa talentów. Świetnym pomysłem do wspólnej zabawy było wykropkowanie pracy "100 kropek na 100. rocznicę odzyskania niepodległości". Dużym powodzeniem cieszyła się kropkowa fotobudka i kropkowanie twarzy.
Przeprowadzony został konkurs "Moda w kropki" i konkurs plastyczny na ciekawą pracę z kropek.
Nasza szkoła została oznaczona na mapie Polski wśród 683 szkół, które zgłosiły swój udział w obchodach Dnia Kropki.
Już dziś wiemy, że za rok nauczyciele znów zaproszą dzieci do wspólnej zabawy i odkrywania talentów drzemiących w każdym z nas.
Organizatorzy p. Gabriela Kostrzewa i p. Anna Solecka dziękują wszystkim za zaangażowanie, kropkowanie, pokonywanie swoich ograniczeń i umacnianie wiary we własne siły.
ZDJĘCIA