• O projekcie

• Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych poprzez działania zmierzające do wykształcenia u min. 90% uczniów kompetencji kluczowych, doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli oraz doposażenie szkoły w okresie od 01.01.2019 r. do 30.06.2020 r.

W ramach projektu uczniowie wezmą udział w zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych, dodatkowo organizowanymi poza lekcjami – rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, nakierowanymi na przedmioty przyrodnicze, językowe i matematyczne z wykorzystaniem TIK.

Wszystkie zadania będą realizowane z uwzględnieniem równości szans, niedyskryminacji, niepełnosprawności, zgodne z wytycznymi MIR w zakresie realizacji zasady równości szans. Zostanie zastosowany język łatwy, dopasowane komunikaty, przekaz nieutrwalający stereotypy na zajęciach.

Ponadto 54 nauczycieli weźmie udział w szkoleniach o tematyce:

1)       Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz bezpiecznego korzystania ze sprzętu ICT.

2) Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym.

3)  Metoda eksperymentu ( przedmioty przyrodnicze i matematyka).

4) Techniki nauczania w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

5) Pobudzanie kreatywności i inicjatywności w czasie zajęć dydaktycznych.

W projekcie zaplanowano działania zmierzające do poprawy warunków dydaktycznych dla uczniów w szkole podstawowej poprzez m.in. doposażenie pracowni przedmiotowych przyrodniczych, sprzęty TIK.

Sprzęt do pracowni TIK (bez środków trwałych)

73 500,00 zł.

Sprzęt do pracowni TIK (środki trwałe)

58 500,00 zł.

Pomoce dydaktyczne/sprzęt do pracowni chemii

14 997,00 zł.

Podstawowe wyposażenie pracowni fizyki

8 610,00 zł.

Podstawowe wyposażenie pracowni geografii

10 736,00 zł.

Zostaną zorganizowane zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z:

- edukacji matematycznej dla uczniów klas I-III – 2 grupy;

- matematyki dla uczniów kl. IV- VIII – 6 grup;

- chemii/ fizyki/ biologii dla uczniów kl. IV- VIII – 7 grup;

- język angielski dla uczniów kl. IV- VIII – 5 grup.

W zajęciach tych weźmie udział 106 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie. Zajęcia prowadzone będą w grupach 2-8 osobowych, co umożliwi zindywidualizowanie pracy z wykorzystaniem metod aktywizujących ucznia. Ważne jest też stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji.

Wszystkie zajęcia w projekcje będą odbywały się poza godzinami lekcji.

Ponadto w projekcje założono realizację warsztatów pozalekcyjnych rozwijających kompetencje kluczowe (matematyczno- przyrodniczych, języka obcego, TIK) oraz właściwych postaw/ umiejętności/. W ramach każdych zajęć będą pobudzane: przedsiębiorczość, kreatywność, innowacyjność, praca zespołowa dla wszystkich uczniów objętych projektem. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli  specjalistów. Każda grupa uczniów będzie mogła wybrać tematykę zajęć:

- „Eksperymentarium” – 10 grup

- Zajęcia „ Mistrzowie matematyki” – 6 grup

- Zajęcia komputerowe „ Ja, Ty i ICT” – 8 grup

Grupa będzie liczyła średnio 8- 15 uczniów.

Zaplanowano również w ramach zajęć uzupełniających, indywidualną pracę z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, której efektem będzie wyrównanie zdiagnozowanych deficytów:

- Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze – 6 godzin – kl. I- II, 4 godziny – kl. IV- VII

- Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne-  8 godzin

Ze względu na niewystarczającą wiedzę ucznia nt. rozwoju własnych zainteresowań i wyboru dalszej ścieżki edukacji, w projekcje zaplanowano doradztwo zawodowe dla uczniów klas VIII wszystkich szkół podstawowych. Projekt będzie realizowało 42 uczniów SP 1 w Pajęcznie.

Dla klas VII, VIII zostaną zorganizowane zajęcia z przedsiębiorczości, w których będzie uczestniczyło 85 uczniów z naszej szkoły.