Życzenia świąteczne
Bezpieczne ferie
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
14 grudnia 2019 roku Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w pierwszym Jarmarku Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Urząd Gminy i Miasta Pajęczno.
Na stanowisku naszej szkoły można było nabyć dekoracje świąteczne zgłoszone do konkursu pt. „Najpiękniejsza dekoracja świąteczna”, jak również prace przygotowane przez rodziców. Radosna atmosfera, wielu zwiedzających, kupujących przyczyniło się do końcowego rezultatu czyli zebrania 1420 zł. Kwota zostanie przekazana na konto Rady Rodziców oraz zabezpieczona dla naszych uczniów.
W trakcie Jarmarku zebrani mieli możliwość posłuchać występów naszej utalentowanej młodzieży. Zwiedzający wysłuchali kolęd oraz piosenek o tematyce bożonarodzeniowej w językach obcych.
"Straż pożarna ostrzega"
PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE 2019 ROKU
17 grudnia 2019 roku w naszej szkole uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem pań: L. Lewandowskiej i B. Urbańskiej zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, które przybliżyło oglądającym wydarzenia sprzed 2000 lat o narodzeniu Pana Jezusa oraz wprowadziło w magiczny, cudowny klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Widowisko ukazało sceny: diabełków i aniołów wykradających sobie nawzajem kołyskę Jezusa, Maryję i Józefa wędrujących po ślubie do Betlejem i szukających tam schronienia, Heroda, który czyhał na życie dzieci, pasterzy, których obudzili aniołowie i oznajmili ich o narodzinach Zbawiciela, królów zdążających do Betlejem oraz stajenkę betlejemską.
Sceny poważniejsze przeplatane były humorystycznymi epizodami. Spektakl wzbogacony był wieloma kolędami, pastorałkami i piosenkami wykonanymi przez uczennice klas V-VIII. Utwory muzyczne dobrane do treści przedstawienia nadały mu bardzo uroczysty charakter.
Aktorzy wcielający się w swoje role wystąpili w kolorowych starannie wykonanych strojach, które podniosły poziom występu. Ożywienia nadały także ruch sceniczne i układy choreograficzne do śpiewanych kolęd czy pastorałek.
Widzowie oglądający przedstawienie nagrodzili aktorów - uczniów ogromnymi brawami.
Na występ przybyli również zaproszeni goście: przedstawiciele UMiG Pajęczno oraz ks. proboszcz parafii W.N.M.P w Pajęcznie.
Przedstawienie jasełkowe będzie również wystawione dla mieszkańców Pajęczna w sanktuarium Pajęczańskiej Matki Kościoła w niedzielę 22 grudnia 2019 roku.
Dekoracje przygotowała pani L. Wróż
SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE
W dniu 13.12.2019 w naszej szkole odbyło się Spotkanie Bożonarodzeniowe. W pierwszej części wieczoru zaproszeni goście mogli obejrzeć występ artystyczny w języku angielskim pt. „ Mikołaj przybywa do miasta” w którym udział wzięli uczniowie klas VIB, VIIA i VIIC. Młodzi wykonawcy znakomicie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i językowe na scenie, czego dowodem były gromkie brawa publiczności.
W drugiej części wieczoru widzowie mogli wysłuchać znanych i lubianych utworów świątecznych w wykonaniu solistów, duetów, zespołów jak i instrumentalistów w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim. Wszystkie występy spotkały się z aplauzem publiczności. Część koncertowa została przygotowana przez uczniów klas V-VIII.
Spotkanie zakończyła pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Dorota Jaskuła dziękując i gratulując wszystkim wykonawcom udanych wystąpień. Głos zabrał również przybyły na to wydarzenie burmistrz Miasta Pajęczna pan Piotr Mielczarek, który podziękował wszystkim młodym wykonawcom za ich trud i zaangażowanie włożone w przedstawienie i koncert oraz pogratulował uczniom wielu talentów i uzdolnień językowych i muzycznych. Pan burmistrz podarował dzieciom słodki poczęstunek oraz złożył wszystkim zebranym gościom życzenia świąteczne. Spotkanie to wprowadziło wszystkich w magiczny czas i atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Program artystyczny został przygotowany przez: Gabrielę Kostrzewę, Aleksandrę Szczęsną, Annę Solecką, Joannę Pęciak.
Pasowanie na czytelnika
10 grudnia w bibliotece szkolnej miało miejsce ważne wydarzenie dla uczniów klas pierwszych. Uczniowie klasy Vd wraz z p. Magdaleną Namyślak-Rabendą i p. Dorotą Namyślak - nauczycielem bibliotekarzem przygotowali przedstawienie "Niedokończone zaklęcie". Scenariusz pasowania na czyletnika został stworzony na podstawie nowych lektur szkolnych. Podczas przedstawienia dzieci poznały Detektywa Pozytywkę, Cukierka z Marcelem, a także znane już wcześniej postacie takie jak np. Kopciuszek. Teksty były rymowane, z nutką humoru i oprawą muzyczną. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie klasy 1a i 1b złożyli uroczyste ślubowanie czytelnika. Otrzymali zakładki do książek i Listy do rodziców w spawie czytania czytania.
Szkolne koło wolontariatu
Rok szkolny 2019/2020 to nowy rozdział naszej szkoły ponieważ wyodrębniono nową jednostkę a mianowicie powołano do życia „Szkolne Koło Wolontariatu”. Chętni uczniowie przystąpili do projektu , którego ideą jest zaangażowanie w pomoc innym. Od początku roku duży wpływ na to czym się zajmiemy miała młodzież naszej szkoły.
Dużą dawkę nowej wiedzy przekazali uczniom zaproszeni goście. Pani Olga Szczypiór założycielka organizacji charytatywnej „Nie Oceniam Pomagam” oraz pan Jarek Sośniak, pomysłodawca „Ekipy Świętego Mikołaja”. Młodzież dowiedziała się od gości wielu cennych informacji, co daje wolontariat im osobiście oraz jakie napotykają trudności.
Uczniowie naładowani super pozytywną energią przystąpili do działania. Krótko po spotkaniu skupili się na realizacji swoich pomysłów. Odpowiadając na apel Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła przystąpiła do akcji „Razem na Święta”. Projekty przeprowadzone pod szyldem ministerialnym z zakresu działań wolontariatu to, m.in.: „Paka dla psiaka”; „I ty możesz zostać Św. Mikołajem”; „Zbieramy nakrętki dla Franka Śpiącego Królewicza” oraz wysyłamy kartki na święta do osób potrzebujących. Nasi uczniowie zbierali również różne artykuły do „Rodzinny Dom Dziecka”. Opiekunkami Koła są Joanna Garbaciak, Joanna Pęciak, Joanna Błaszczyńska, Aleksandra Szczęsna.
KONKURS CZYTELNICZY
W listopadzie odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz polskie legendy?". Konkurs był skierowany do uczniów klas trzecich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, a uczestnicy dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami. Pierwszy etap - klasowy polegał na sprawdzeniu znajomości treści legend związanych z powstaniem państwa polskiego oraz obecnej stolicy Polski - Warszawy. Uczestnicy brali udział w quizie opracowanym w oparciu o teksty: Wandy Chotomskiej "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" oraz "Wars i Sawa".
Drugi etap, skierowany do 12 finalistów (po 4 uczniów z każdej klasy) polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 28 zadań zamkniętych i 2 otwartych. Za prawidłowe rozwiązanie uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 22 punkty.
Komisja konkursowa, panie: Ewa Mikołajczyk, Sylwia Stasiak oceniały zadania konkursowe przyznając uczniom punkty za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź.
Pytania do testu opracowano na podstawie treści legend:
Wanda Chotomska "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie";
Artur Oppman "Legendy warszawskie. Bazyliszek";
Wanda Chotomska "Wars i Sawa";
Artur Oppman "Złota kaczka";
Marian Orłoń "Przerwan hejnał";
Eliza Piotrowska "Legenda o poznańskich koziołkach";
Marta Berowska "Wiano świętej Kingi".
A o to zwycięzcy :
I miejsce - Izabela Bylina - III b
I miejsce - Amelia Stefanek - III b
III miejsce - Kacper Krzak - III a
Konkurs czytelniczy poprzedzony został zorganizowaniem wystawy prac plastycznych na temat: "Czy znasz polskie legendy?" wykonanych przez finalistów tego konkursu.
ENGLISH BINDS PEOPLE TOGETHER
W tym roku szkolnym chętni uczniowie klas ósmych przystąpili do ogólnopolskiego projektu „English Binds People Together”, którego koordynatorem jest p. Małgorzata Złocińska ze Szkoły Podstawowej w Rychliku. Projekt trwa od 1.10. 2019 do 30.05. 2020 r. W jego ramach uczniowie będą wysyłali do siebie e-maile na zadany, najczęściej egzaminacyjny, temat. Uczestnicy wybrali sobie lub zostali wybrani przez kolegów do wymiany e-maili. Naszymi partnerami są uczniowie ze szkoły w Kaliszu i Jabłonowie Pomorskim. Pierwsze zadanie już za nami. Pisaliśmy list o sobie, swoich zainteresowaniach, upodobaniach i miejscu zamieszkania. W listopadzie należało napisać e-maila dotyczącego wynajmu mieszkania. Wszyscy sobie świetnie poradzili. Myślę, że taki trening pomoże uczestnikom nie tylko w napisaniu e-maila na egzaminie ósmoklasisty na 100% ale przede wszystkim będzie przydatny w kształceniu umiejętności życiowych.
ZAPROSZENIE
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1
im. Juliana Tuwima w Pajęcznie
zapraszają Mieszkańców Pajęczna na
SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE
13 grudnia 2019 r. o godz. 17.00
w sali gimnastycznej przy szkole.
W programie:
Przedstawienie „Mikołaj przybywa do miasta”.
Piosenki świąteczne w językach obcych.
JARMARK BOŻONARODZENIOWY POD RATUSZEM
14 grudnia 2019 r. w godz. 14.00 -19.00
Zaprezentowane zostaną dekoracje świąteczne
oraz występy artystyczne
wykonane przez dzieci i młodzież.
ANDRZEJKI
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie są źródłem szacunku dla obrzędów ludowych.
29 listopada na godzinie 3 i 4 lekcyjnej, uczniowie kl. 1-3 bawili się doskonale przy stolikach z wróżbami. Przepowiadaniem przyszłości zajęły się uczennice klasy 3c oraz klasy 8 b. Wszyscy poznali, co ich czeka w przyszłości, było przy tym dużo śmiechu i ekscytacji ze strony dzieci. Mamy nadzieję, że wróżby się spełnią- organizatorzy wróżb andrzejkowych (pani Karina Belica i pani Sylwia Stasiak).
Powiatowy Konkurs Plastyczny
Dwunastu uczniów z klas VI-VII pod kierunkiem pani Lucyny Wodzisławskiej Wróż wzięło udział w Konkursie Plastycznym pod hasłem ,,Zaprojektuj okładkę płyty z wybraną operą Stanisława Moniuszki”.
Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno, z którą już trzeci raz współpracuje nauczyciel plastyki. Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy o życiu
i twórczości Stanisława Moniuszki w związku z trwającym Rokiem Moniuszki, a także :
- zapoznanie z utworami kompozytora i ich rolą w krzewieniu patriotyzmu i podtrzymywaniu polskości w czasach zaborów
- zachęcanie uczniów do pracy z użyciem różnych form plastycznych i graficznych
- rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i twórczej wyobraźni;
- promowanie młodych talentów, prezentacja ich twórczości na wystawie pokonkursowej
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 12 grudnia 2019 roku w Czytelni Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Pajęczno.
Nagrodzone i najciekawsze prace wszystkich uczestników konkursu zostaną wyeksponowane na wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Pajęczno oraz na blogu biblioteki i profilach społecznościowych biblioteki.
A tak prezentują się nasze prace :
3
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
29 listopada w piątek na zaproszenie pani Aleksandry Szczęsnej przybyła do naszej szkoły pani Anna Paczuszka, która jest ratownikiem medycznym. W ramach doradztwa zawodowego pani Anna zapoznała uczniów klas szóstych i ósmych z trudnym i odpowiedzialnym zawodem, który sama wykonuje. Opowiedziała między innymi o tym, jakie należy mieć predyspozycje i kwalifikacje do jego wykonywania. Ponadto udzieliła nam cennych wskazówek dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy .Chętni uczniowie mogli pod nadzorem pani Ratownik sprawdzić swoje umiejętności w praktyce z zakresu ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie, które było dla nas bardzo ważną lekcją życiową minęło bardzo szybko w życzliwej i miłej atmosferze.
Wizyta w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych w Łodzi
27 listopada 2019 r. pod opieką pani Aleksandry Szczęsnej i pani Lucyny Wodzisławskiej – Wróż uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę do Łodzi.
Celem wyjazdu była wizyta w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych
im. T. Makowskiego w Łodzi w ramach projektu „Janko Plastykant – poszukiwanie talentów plastycznych wśród najmłodszych mieszkańców województwa łódzkiego”.
Wizyta studyjna składała się z trzech części:
- Badanie kompetencji plastycznych uczniów (warsztaty plastyczne) wraz z realizacją elementów doradztwa zawodowego zawód plastyk.
- Warsztaty kreatywności poszerzające granice wyobraźni, wzbogacające o nowy, inny sposób postrzegania rzeczywistości oraz plastyczny język komunikacji.
- Zwiedzanie pracowni artystycznych poznanie specyfiki i klimatu szkoły plastycznej.
Uczestnikami byli uczniowie klas V-VIII ( 20 osób) wykazujący zainteresowanie plastyką , posiadający zdolności manualne oraz interesujący się sztuką i działaniami artystycznymi.
Nasi uczniowie mogli poznać klimat szkoły artystycznej, uczniów – artystów, którzy nawet na co dzień podczas pobytu w szkole chodzą ubrani w stroje zaprojektowane , a nawet uszyte przez siebie oraz ocenić, jak bardzo różnią się pracownie do zajęć w szkole plastycznej od naszych sal lekcyjnych.
Organizatorzy pokazali młodemu pokoleniu, że zawód plastyk otwiera ogrom możliwości na rynku pracy XXI wieku.
Zajęcia, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły były prowadzone przez nauczycieli – artystów plastyków.
Prace plastyczne wykonane przez dzieci podczas zajęć warsztatowych zostały zamieszczone na tablicy przeznaczonej do prezentowania prac uczniowskich ( korytarz w szatni w pobliżu pracowni plastycznej ) w naszej szkole.
Koszt całego przedsięwzięcia finansował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który
w ramach projektu zapewnił uczniom i opiekunom przejazd w obie strony wynajętym przez organizatorów autokarem.
Z bogatej liczby szkół województwa łódzkiego wybrane zostały tylko 24 szkoły, które zaproszono do udziału w projekcie i do współpracy.
Uczestnicy powrócili do Pajęczna około godziny 16.00 troszkę zmęczeni, ale za to bardzo zadowoleni.
KONKURS LITERACKI
8 listopada miało miejsce uroczyste wręczenie przez panią dyrektor Dorotę Jaskułę nagród dla laureatów II edycji konkursu literackiego „Pod flagą wolności”. Celem konkursu było uwrażliwianie młodych ludzi na piękno polskiego słowa zamkniętego w tekście literackim, zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, wspieranie postaw twórczych dzieci i młodzieży ale również uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas V-VIII mogli zaprezentować swój talent mierząc się z tematami związanymi z historią Polski, tematyką narodowowyzwoleńczą i patriotyczną.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom literacki, a laureatkami zostały:
I miejsce Matylda Bernaś – klasa Vd
II miejsce Matylda Miedzińska – klasa VIIa
III miejsce Maja Kotynia – klasa Vd
GRATULUJEMY!!!
Paulina Derek
Magdalena Namyślak - Rabenda
BohaterOn w naszej szkole
Na przełomie września i października w naszej szkole odbyły się specjalne lekcje historii, których tematem było Powstanie Warszawskie. Projekt „BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!
Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego,edukacja społeczeństwa, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
W naszej szkole lekcje przeprowadziły: Agnieszka Popiel – Chłopaś i Paulina Derek. A uczniowie klas V, VII b oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wykonali kartki dla Powstańców.
Archiwum Aktualności
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wszystkie