SPOTKANIA Z RODZICAMI
Projekt czytelniczy z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
Do biblioteki docierają pierwsze prace wykonane w ramach projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Jako pierwsza swoją pracę przekazała klasa 8a. Projekt zrealizowano pod kierunkiem p. Joanny Garbaciak
Podziękowanie
Podziękowanie
KONKURS
Regulamin na najpiękniejszą ozdobę świąteczną
Cele konkursu:
-rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży
- kultywowanie tradycji świątecznych
- rozwijanie wyobraźni plastycznej
- rozwijanie zdolności manualnych
- inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych
- integracja dzieci i młodzieży
- rozwijanie wśród dzieci wrażliwości estetycznej na sztukę plastyczną
Kryteria oceny:
-oryginalny pomysł
- estetyka wykonania pracy
- ogólny wyraz artystyczny
- materiał użyty do wykonania pracy
- zgodność pracy z założeniami konkursu
- stopień trudności
- technika wykonania
- indywidualny charakter pracy
Ocena i nagrody:
- Jury powołane przez organizatora przyzna nagrody rzeczowe dla trzech pierwszych miejsc
- ocena Jury jest ostateczna i niepodważalna.
W konkursie mogą brać udział uczniowie klas I-VIII
Organizatorzy:
świetlica szkolna
Joanna Pęciak
OGŁOSZENIE
W najbliższym czasie w naszej szkole „Szkolne Koło Wolontariatu” oraz Samorząd Szkolny prowadzi kilka zbiórek do których bardzo serdecznie zapraszamy, pamiętajmy -„Dobro powraca”
1. „Paka dla psiaka”- zbieramy karmę, obroże, miski, maskotki itp. dla psów ze schroniska w Trębaczewie.
2. „Nakrętki”- cały rok zbieramy na rzecz mieszkańca naszego powiatu „Franusia Śpiącego Królewicza”.
3. „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem” to akcja trwająca do końca listopada. W tym czasie zbieramy drobne słodycze, małe zabawki, które zostaną przekazane dla „Ekipy Świętego Mikołaja”. Dalej te drobne podarunki trafią w dniu 6 grudnia do dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych w Blachowni.
JESZCZE RAZ PROSIMY O ZAANGAŻOWANIE SIĘ
MEMY I KOŚCI OPOWIEŚCI
Memy kl. Va i kości opowieści kl. Vb
Memy internetowe to informacje umieszczane w sieci, mające przyciągnąć odbiorców oraz wzbudzić ich zainteresowanie. Przybierają rozmaite formy - mogą nimi być np. zdjęcia z humorystycznym komentarzem. Wywołują emocje, wzbudzają śmiech. Taki też cel przyświecał uczniom kl. Va, którzy tworzyli memy nawiązujące do ostatnio przeczytanej lektury, czyli „Chłopców z Placu Broni”.
Story Cubes natomiast to sześcienne kostki, jakie na każdej ściance mają unikalny rysunek. Uczniowie kl. V b tworzyli własne kości opowieści, na ściankach umieszczając sceny z powieści Ferenca Molnara.
Piątoklasiści nie tylko udowodnili znajomość lektury, ale i wykazali się znajomością technologii informacyjnej, zdolnościami manualnymi, a przede wszystkim kreatywnością oraz pomysłowością.
Edyta Bzdak
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie klas szóstych zorganizowali w naszej szkole uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji przygotowali Koncert Pieśni Patriotycznych pt. „Miejmy nadzieję… Miejmy odwagę…”
Wystąpił kilkunastoosobowy chór uczniowski, który przeprowadził szkolną społeczność przez historię Polski zapisaną w pieśniach. Przypomniano utwory, które towarzyszyły Narodowi Polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, „Rotę” , „Maszerują strzelcy, maszerują”, „Pierwszą Brygadę” , „O mój rozmarynie” , „Raduje się serce”, „Hej, hej ułani” i wiele innych. Każdą pieśń poprzedzał komentarz, który był opisem dziejów Polski. Teksty piosenek były wyświetlane na ekranie, dzięki czemu śpiewali wszyscy. Prezentacje multimedialne wzbogaciły występ.
Podczas uroczystości wykorzystano również utwory, które były wyrazem buntu przeciw władzy komunistycznej. Zaduma i refleksja towarzyszyły słuchaczom, gdy śpiewano piękny utwór pt. „Miejcie nadzieję”. Podczas pieśni „Taki kraj” wyświetlono zdjęcia różnych zakątków naszej Ojczyzny. Mogliśmy zobaczyć również te miejsca, które są nam bliskie, Pajęczno i okolice. Wszyscy uczniowie bardzo entuzjastycznie i z ogromnymi emocjami włączyli się w odśpiewanie pieśni „Żeby Polska była Polską”.
Utwór „Niepodległa, niepokorna” był finałową pieśnią koncertu. Wszyscy zgromadzeni w sali zaśpiewali:
"Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,bo na imię Polska, Polska ma."
Kolejnym wydarzeniem tego dnia był udział wszystkich uczniów naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Przed godziną 11.11 dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie zebrali się w hali sportowej, aby wspólnie odśpiewać hymn państwowy.
Uczennice klasy VIa przedstawiły historię Polski zapisaną w zwrotkach i refrenie „Mazurka Dąbrowskiego”. Przypomniały zasady, które obowiązują, gdy rozbrzmiewają dźwięki hymnu.
Tego dnia panowała uroczysta atmosfera. Podniosły nastrój podkreślono galowym strojem i przypiętą kokardą narodową. Uczniowie pokazali, że potrafią wspólnie i radośnie świętować.
Za organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odpowiedzialne były panie: Grażyna Wolna, Katarzyna Klimczak i Lucyna Wodzisławska- Wróż.
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
30 października 2019
Tego dnia odbyło się kolejne spotkanie „Szkolnego Koła Wolontariatu”. Tym razem było jednak wyjątkowo, ponieważ odwiedzili nas:
Pani Olga Szczypiór, założycielka organizacji charytatywnej „Nie Oceniam- Pomagam”, organizująca szereg działań na terenie naszego powiatu: koncerty charytatywne, zbiórki krwi, udział w „Szlachetnej Paczce”. Osoba ciepła, uczynna, zawsze otwarta na czyjeś potrzeby.
Pan Jarek Sośniak pomysłodawca „Ekipy Świętego Mikołaja”, zbiórek internetowych dla potrzebujących. Człowiek pełen pomysłów i serca dla innych ludzi. Wspaniale oraz z pasją opowiadający o wszelkich formach wolontariatu. Zaproszeni goście opowiadali o swoich początkach w działalności charytatywnej, projektach, pokrótce przedstawili zasady prowadzenia wszelkich działań.
Z ogromną pasją i zaangażowaniem przedstawili naszym początkującym wolontariuszom blaski i cienie swojej działalność. Zawsze jednak podkreślając, iż „Uśmiech drugiej osoby, historie napotkanych ludzi są zawsze najważniejsze” oraz, że „Dobro powraca bo jest w każdym z nas”.
Dziękujemy
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I
30 października odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość - ślubowanie i pasowanie uczniów klas I. Pierwszoklasiści, w obecności dyrekcji szkoły, władz naszego miasta, zaproszonych gości, rodziców, pedagogów, zaprezentowali krótki program artystyczny. Zachwycili wszystkich zebranych śpiewem, recytacją, znajomością symboli narodowych, zasad zachowania się na drodze, zasad zachowania się w szkole i poza nią. " Egzamin na ucznia" zdali wspaniale wykazując się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w pierwszych miesiącach nauki w szkole. Złożyli przysięgę z dumą patrząc na sztandar szkolny. Następnie pani dyrektor i wicedyrektor dokonały pasowania na ucznia dotykając ramię każdego z nich symbolicznym ołówkiem. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Cieszymy się, że jesteście już uczniami.
Niezapomniane spotkanie
11 października o godzinie 6.00 spod naszej szkoły odjechał autobus wiozący uczniów klas VII a i VII c na wycieczkę do Warszawy. Trzygodzinnej drodze towarzyszyły śmiechy i rozmowy. Ciekawiło nas, jak wypadnie spotkanie z uczestnikiem powstania warszawskiego, którego mogliśmy poznać dzięki uprzejmości cioci naszej koleżanki, będącej nauczycielką w warszawskiej szkole. Walczył on w miejscu, gdzie znajduje się budynek szkolny,a jego zmarły przyjaciel został patronem tejże szkoły.
Około 9.40 dojechaliśmy do stolicy. Niedługo potem spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po mieście, ciekawie opowiadając o jego historii. Nie brakło też czasu na zakup pamiątek.
Zadowoleni udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy „uczyć się przez zabawę” oraz zjeść obiad.
Po dwóch godzinach spędzonych w centrum dotarliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. W napięciu czekaliśmy na zapowiedziane spotkanie, bo, z racji swojego wieku i małej niesprawności ruchowej, nasz gość mógł nie przybyć. Na szczęście wszystko poszło po naszej myśli i po przybyciu do muzeum przywitał nas ubrany w galowy mundur ozdobiony licznymi odznaczeniami były powstaniec pan Janusz Walędzik pseudonim „Czarny”, link/https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/janusz-waledzik,193.html/.
Opowiadał nam o wydarzeniach, których był uczestnikiem. Dzięki niemu mogliśmy przeżyć i poznać dramatyzm tamtych dni. Niektórym uczestnikom wycieczki popłynęły łzy. Te usłyszane historie, oparte na faktach, przekazane piękną polszczyzną przez tego starszego pana, zapadną nam na zawsze w pamięci. To była żywa lekcja historii. Jej dopełnieniem było obejrzenie interaktywnej wystawy muzeum. Na koniec podziękowaliśmy panu Januszowi Walędzikowi za podzielenie się swoimi przeżyciami i życzyliśmy długich lat życia w zdrowiu.
W drodze powrotnej radośnie rozmawialiśmy o minionym dniu. Ta wycieczka, a zwłaszcza spotkanie z byłym powstańcem, na zawsze zostanie w naszej pamięci.
Matylda Miedzińska VIIa
Archiwum Aktualności
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wszystkie