• ŚLUBOWANIE

          • 20 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystościach wzięli udział Dyrekcja szkoły, Rodzice oraz Uczniowie klas pierwszych. W części artystycznej dzieci zaprezentowały poznane wiersze, piosenki, zagadki dotyczące znajomości symboli narodowych oraz zasad ruchu drogowego.

            Po prezentacji umiejętności, wiadomości nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonały Pani Dyrektor Dorota Jaskuła oraz Wicedyrektor Agnieszka Walaszczyk.

            Wychowawcy wręczyli uczniom dyplomy, natomiast Rodzice rozdali dzieciom słodkie upominki. Uroczysty dzień zakończyły pamiąkowe zdjęcia.

          • Wolontariat Szkolny

          • Uwaga, uwaga!

            W najbliższym czasie na terenie naszej szkoły uczniowie mogą włączyć się w działalność wolontariacką zaproponowaną przez młodzież należącą do Wolontariatu Szkolnego.

            Zapraszamy wszystkich uczniów o dobrym sercu by zaangażowali się w nasze działania:

            "Paka dla zwierzaka"- do 15 listopada zbieramy karmę w puszce lub suchą dla potrzebujących milusińskich psów i kotów.

            "Nakrętki"- cały rok zbieramy nakrętki, które klasa dostarcza do koordynatorów lub wsypuje do pojemnika, który znajduje się przed szkołą. Zostają dalej przekazane Mai Kowalskiej i wykorzystane po spienieżeniu na rehabilitację dziewczynki.

            "Podziel się kwiatową cebulką"- uczniowie mogą przynosić cebulki kwiatowe również do 15 listopada, które zostaną przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Bobrownikach a na wiosnę z pewnością zakwitną w tamtejszym ogrodzie. Miejsce zbiórki Swietlica Szkolna.

            ZAPRASZAMY SERDECZNIE :-)

             

          • Las w słoiku

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III w roku szkolnym realizują projekt "Jestem Eko". W ramach tych działań koordynator zaplanował szereg działań proekologicznych, które będą realizowane w roku szkolnym 2021/2022. Najważniejsze założenia to:

            • budowanie postawy szacunku dla przyrody;
            • podejmowanie różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu;
            • zdobycie i poszerzenie wiedzy przez uczniów z zakresu edukacji ekologicznej;
            • włączenie  w powszechną edukację dotyczącą zasad i korzyści wynikających z segregacji odpadów i ich przetwarzania oraz rozpowszechniania proekologicznych nawyków i zachowań;
            • nauka ekologicznego życia w przedszkolu, we własnym domu, w środowisku;
            • zapoznanie ze skutkami niewłaściwego gospodarowania człowieka na Ziemi;

            Uczniowie w ostatnich tygodniach zdobywali wiedzę oraz utrwalali wiadomości o obecnej porze roku - Jesieni. Dzieci poznały jej kolory, dary które znajdziemy w sadzie, polu i lesie. Las dostarcza nie tylko walorów estetycznych, jest również schronieniem oraz źródłem pożywienia dla zwierząt, miejscem które dostarcza spacerującym wielu dżwięków, zapachów. Podsumowaniem zdobytej wiedzy, podjętych działań było wykonanie "Lasu w słoiku". 

          • Straż w szkole

          • W dniu 4 października po przeprowadzeniu w szkole próbnej ewakuacji uczniowie klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego mieli możliwość spotkać się, porozmawiać ze Strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w  Pajęcznie. Panowie udzielali odpowiedzi na dziesiątki pytań dociekliwych uczniów. Opowiadali o wyposażeniu wozów strażackich, funkcji poszczególnych przycisków, węży, przyrządów, urządzeń, które znajdują się w zasiegu wzroku. Najmłodsi mieli możliwość przymierzyć strój, maskę oraz inne akcesoria zaprezentowane przez Strażaków. Za cierpliwość, profesjonalizm i współpracę serdecznie dziękujemy. 

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

          •  

             

            W dniach 27.09. 2021r. do 04.10. 2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie po raz kolejny włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków angażując się w liczne aktywności. Uczniowie klas siódmych wykonali niecodzienne prace projektowe, wykorzystując do tego koszulki, na których umieścili ciekawe informacje w formie zdjęć i obrazków. Wizualnie w znakomity sposób scharakteryzowali  wybrane kraje europejskie. Pozostałe klasy wykonały kolaże, które również w oryginalny sposób poprzez zawarte w nich symbole i fotografie przedstawiają wybrane państwa Europy.

            Uczniowie klas młodszych doskonale wywiązali się z powierzonego im zadania,  polegającego na zaprezentowaniu barw danego kraju europejskiego swoim strojem. W przestrzeni szkolnej  uczniowie dumnie prezentowali swoje państwa, wykazując się wiedzą o kulturze i zwyczajach innych obywateli naszego kontynentu. Najmłodsi uczniowie, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonali też  prace projektowe przedstawiające flagi europejskie.

            Wszyscy aktywnie zaangażowali się w rozwiązywanie różnorodnych quizów, krzyżówek oraz zagadek językowych wykorzystując i doskonaląc kompetencje cyfrowe. Uczniowie wykonując zadania  pracowali ze słownikami  online. Udało im się też rozszyfrować hasła i zadania ukryte w kodach QR.

            Wszystkie podjęte działania w ramach Europejskiego Dnia Języków przyczyniły się do wzrostu zainteresowania zarówno językami, jak i kulturą innych państw europejskich. Uczniowie mieli wspaniałą okazję do odkrycia ciekawych faktów na temat innych narodowości europejskich, jak i do podjęcia kreatywnych aktywności, realizując zarówno prace projektowe, jak i rozwiązując różne zadania. Z pewnością zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych oraz okazja do samodzielnego poszukiwania informacji w różnych źródłach były nieocenioną motywacją do odkrywania kultury państw Europy.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za współpracę.

            Obchody Europejskiego Dnia Języków  zostały zorganizowane przez nauczycieli języków obcych.

             

            Aleksandra Szczęsna

             

            GALERIA ZDJĘĆ

          • DRUŻYNA HARCERSKA

          • 85 Pajęczańska Drużyna Harcerska "Brzask” działa w strukturach Hufca ZHP Radomsko jako drużyna pozamiejska. Swoje działania rozpoczęła wraz z początkiem października 2020 roku i zrzesza liczne grono zaangażowanych, energicznych i chętnych do działania młodych ludzi z szkół podstawowych w Pajęcznie oraz jego okolic.

            Związek Harcerstwa Polskiego to największa oraz najprężniej działająca organizacja młodzieżowa w Polsce. Kształtuje postawy społeczne, wychowuje pokolenia ludzi, uczy koleżeństwa i przyjaźni, stwarza możliwości zdobywania sprawności. Jest kierowana przez instruktorów harcerskich, którzy dzięki własnemu doświadczeniu oraz ciągłemu rozwojowi, starają się stawić czoła współczesnym problemom społeczeństwa.

            Celem drużyny jest wychowanie młodych, świadomych obywateli, którzy swoim postępowaniem będą godnie reprezentować siebie oraz środowisko lokalne.  Nasz aktywny program zakłada wiele działań w zgodzie z przyrodą i w przyjaźni z drugim człowiekiem. Jednostkę prowadzi trzech, wieloletnich członków Hufca Radomsko: drużynowy instruktor – pwd. Wiktor Krystaszek oraz dwie przyboczne – sam. Julia Klimczyk, pwd. Julia Jasek. Drużyna otrzymuje pomoc i wsparcie od grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie.

             

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

          • Myślę, więc nie śmiecę" – pod takim hasłem odbyła się w dniach 17 - 19.09.2021 r. akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA. Ogólnopolskim koordynatorem i organizatorem, po raz 28 już, była Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja ,,Sprzątanie świata – Polska”. Uczniowie klas V oraz nauczyciele, panie: Magdalena Namyślak – Rabenda, Ewelina Halbiniak, Paulina Derek, Patrycja Suski, Joanna Garbaciak, Bożena Derek wzięli udział w akcji terenowej. Zaopatrzeni w rękawice, worki na śmieci ale przede wszystkim chęci do pracy udali się do jednego z pobliskich parków, aby pozbierać napotkane tam odpady…

    • Galeria zdjęć

        brak danych