Nawigacja

 • ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

             

  Żywa lekcja przyrody „Skarby mórz i oceanów”

   

  W naszej szkole 9 listopada odbyła się niecodzienna lekcja przyrody. Tego dnia uczniowie spotkali się z panem Stanisławem Janturą, który jest wielkim pasjonatem morskich głębin i posiadaczem pięknej kolekcji. Wspólnie mogliśmy poszerzyć swoje wiadomości przyrodnicze i przyjrzeć się z bliska stworzeniom żyjącym na Wielkiej Rafie Koralowej, w Morzu Śródziemnym, czy w Bałtyku. Uczniowie dostali do ręki muszlę małża, ślimaka, mogli je porównać i posłuchać jak szumią. Obejrzeli ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców, a nawet szczękę rekina ludojada, żywą skamieniałość Skrzypłocza i ząb Megalodona – największej prehistorycznej ryby pływającej w oceanach. Pan Stanisław opowiadał o powstawaniu pereł, o bursztynie i inkluzjach, a także o najstarszych pieniądzach na świecie, tzw. muszlach monetkach. Szczególną uwagę zwrócił na ochronę przyrody, czyli Konwencję Waszyngtońską – CITES, mówiącą o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

  Prelekcja prowadzona była w klimacie ciekawych opowieści i historyjek przystosowanych do wieku dzieci i młodzieży. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Była to dla nich lekcja, która poprzez zabawę dostarczyła wielu przeżyć i uzupełniła wiedzę podręcznikową.

   

   

 • SZKOŁA Z KLASĄ

  ZRÓBMY SOBIE SZKOŁĘ Z KLASĄ!!!

  Kolejny raz nasza szkoła przystępuje do pracy w ramach programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0!!!

  Czy po raz trzeci uda nam się zdobyć ten prestiżowy tytuł? Trzymajcie kciuki!!!

  W tym roku będziemy wspólnie pracować nad

  dobrymi relacjami w naszej szkole.

  Wszystkich chętnych – uczniów, rodziców i nauczycieli

  zapraszamy do współpracy!!

  Pamiętajcie:

  EDUKACJA TO RELACJA!

  Nad pracami w programie będą czuwały panie:

  dyrektor szkoły mgr inż. Dorota Jaskuła

  szkolny koordynator programu – mgr Agnieszka Popiel-Chłopaś

  mgr Joanna Garbaciak

  mgr Ewelina Halbiniak

  mgr Natalia Biernacka

  mgr Joanna Pęciak

  mgr Gabriela Kostrzewa

  mgr Anna Solecka

  mgr Edyta Bzdak

 • KONSULTACJE

  8 LISTOPADA 2017 r. godz.1700- 1800

  DZIEŃ KONSULTACJI RODZICÓW Z NAUCZYCIELAMI

 • „Raz-Dwa-Trzy!”

  6 listopada 2017 r. grupa teatralna „Raz-Dwa-Trzy!” (pracująca pod kierunkiem p. Edyty Bzdak) zaprezentowała krótki spektakl profilaktyczny dotyczący uzależnień.

  W sugestywny sposób przedstawione zostały czyhające na każdego pułapki. Człowiek uzależniony od alkoholu, papierosów, hazardu, dopalaczy, narkotyków lub Internetu zachowuje się jak pociągana za sznurki marionetka, jak złapany w sieć czy całkowicie pochłonięty przez daną używkę.

  Uczniowie ekspresywnie przekonywali, aby być silnym i asertywnym, nie pozwolić, żeby alkohol, nikotyna, hazard, dopalacze, narkotyki czy Internet zawładnęły czyimś życiem. Z pokusami tymi należy walczyć niczym zawodowy bokser – jak wyraźnie dali do zrozumienia.

   

  Zdjęcia

   

 • Wycieczka

                                               

                                           

         Byliśmy w Krakowie i Wieliczce

       Celem naszej wyprawy 30 października 2017r. było średniowieczne Miasto Królów i  kopalnia soli.

       Punktualnie o godzinie 6.00 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy z Pajęczna w ekscytującą podróż na południe Polski.

       Dzień wcześniej nad krajem szalał orkan Grzegorz, więc nasza wycieczka ze względu na pogodę mogła się nie udać. Pełni wiary i nadziei patrzyliśmy w pochmurne niebo, licząc na dobrą aurę. Pod Krakowem zaczęło padać, zrobiło nam się smutno, ale już po kilkunastu minutach, wjeżdżając do miasta, zobaczyliśmy słońce. Kraków przywitał nas ciepło i serdecznie.

       Pierwszą spotkaną krakuską była miła pani przewodnik, która zaprowadziła nas na wzgórze wawelskie.  Zobaczyliśmy Smoczą Jamę i smoka wawelskiego. Ział ogniem, dzięki czemu, mimo chłodu, było nam ciepło. Odwiedziliśmy katedrę i groby królewskie, przy których przewodniczka opowiadała dzieje znamienitych postaci oraz zapoznała nas z krakowskimi legendami. Dotykaliśmy serca dzwonu Zygmunt, licząc, że nasze marzenia się spełnią. Podziwialiśmy panoramę Krakowa z wieży Zygmuntowskiej.  Po pokonaniu wielu drewnianych, skrzypiących schodów zeszliśmy na dziedziniec wawelski, a stamtąd, przemierzając drogę pięknymi uliczkami,  dotarliśmy na Rynek Starego Miasta. Tutaj na każdym  kroku obcuje się z historią. Sukiennice, kościół Mariacki, urwany hejnał z wieży, pomnik Adama Mickiewicza pozwalają cofnąć się w czasie. Gołębie, białe dorożki, uliczni handlarze dodają kolorytu i klimatu dawnej stolicy.

       Pierwsza w Polsce wyższa uczelnia- Akademia Krakowska( dzisiaj Uniwersytet Jagielloński) i jej absolwenci przynoszą chlubę miastu. Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Wisława Szymborska, Jan Paweł II- to tylko nieliczni z wielu wybitnych ludzi, którzy byli studentami tej zacnej uczelni.  Dotarliśmy do Collegium Maius, najstarszego budynku akademii. Tu poznaliśmy legendę Nawojki, dziewczyny, która studiowała w męskim przebraniu.  Na koniec poszliśmy pod okno papieża, pod którym zawsze gromadziły się tłumy młodzieży.

   

       Po południu pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli.

       Naszym przewodnikiem był pan Marek, z którym przeszliśmy długą trasę pod ziemią. Przemierzyliśmy 800 schodów i zeszliśmy na głębokość 135 metrów. Zobaczyliśmy wykute w soli komory, podziemne jeziora, ciesielskie konstrukcje i solne rzeźby. Zwiedzając  korytarze i wyrobiska, dowiedzieliśmy się wiele  o tajemnicach i historii kopalni.

       Pan przewodnik opowiedział nam legendę o pierścieniu księżnej Kingi; wysłuchaliśmy utworu Fryderyka Chopina, oglądając spektakl świetlny nad solankowym jeziorem;  w kinie 3D obejrzeliśmy film o ciężkiej pracy w kopalni. Pod ziemią spędziliśmy blisko trzy godziny. Kupiliśmy pamiątki i windą wyjechaliśmy na powierzchnię. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru.

       W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z wyprawy, oglądaliśmy pamiątki i zdjęcia. Około 21.00 byliśmy w Pajęcznie, a pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice.

       Wycieczka była udana. Pogoda dopisała. Emocje i wspomnienia jeszcze długo będą nam towarzyszyć.

   

                                               Uczniowie klasy IVa i klasy IVb

   

   

   

  Uczestnikami wycieczki opiekowały się panie:

  wychowawczyni  IVa- Grażyna Wolna,

  wychowawczyni  IVb -Joanna Łudczak

  i Gabriela Kostrzewa.

   

   

   FOTORELACJA

   

 • Wycieczka

  WYCIECZKA DO ŁODZI

   

  W czwartek, 26 października, odbyła się całodniowa wycieczka do Łodzi. Uczestniczyły w niej klasy Vb i Vc pod opieką nauczycielek: p. Edyty Bzdak, p. Anny Gosławskiej, p. Agnieszki Popiel – Chłopaś oraz p. Natalii Biernackiej.

  Z Pajęczna wyjechaliśmy około 650. Po około dwóch godzinach byliśmy już przed Teatrem Pinokio w Łodzi. O 900 zaczęło się przedstawienie pt. „Bajki Robotów”. Był to spektakl zawierający ostrzeżenie przed całkowitą robotyzacją świata.

   

   

  Następnie pojechaliśmy do położonego w centrum Łodzi Planetarium. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy
  o gwiazdozbiorach widocznych na niebie i obejrzeliśmy film pt. „Dwa Szkiełka”.

   

   

  Z Planetarium pojechaliśmy do Manufaktury. Weszliśmy na 1. piętro, gdzie znajduje się Laser Arena.