15.09.2020 r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie już po raz czwarty obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Została też oznaczona na mapie Polski, pośród kilkuset szkół biorących udział w tym ważnym przedsięwzięciu.
"The Dot" (ang. kropka) to książka Petera H. Reynoldsa, opisująca historię nieśmiałej dziewczynki Vashti, która dzięki malowaniu kropek uwierzyła w siebie. Książka, którą przetłumaczono na ponad 20 języków, stała się inspiracją dla obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki - święta kreatywności, odwagi i zabawy.
Uczniowie naszej szkoły postanowili tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Nauczyciele i uczniowie podjęli wiele działań, by motyw kropki był obecny na wszystkich zajęciach. W klasach młodszych czytano książkę i oglądano animacje, na podstawie których powstało wiele prac plastycznych.
W klasie IV b na języku polskim dzieci otrzymały kolorowe kropki. Początkowo nie wiedziały, czemu mają służyć takie dziwne karty pracy. Zabawy i emocji było bardzo wiele, gdy okazało się, że kropki - snotki zawierają jakieś informacje. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odczytywali ukryte w tym niepozornym znaku wiadomości. Na lekcji nie zabrakło też kreatywnych kropkowych rysunków.
Na uczniów klas VI a i VI b czekały kreatywne zadania. Rysowali w kropce swój talent, wykonywali maseczkę/spodnie/sukienkę w kropki, kropkowe oprawki okularów, wymyślali i rysowali jak najwięcej zwierząt i roślin w kropki. Rozszyfrowywali kropkowe hasła. Tworzyli plakaty z ważnymi cytatami na zakropkowanym tle oraz Gangi Kropersów. Z kolei uczniów klasy VIII c Dzień Kropki zastał podczas omawiania głosek. Postanowili zatem utrwalać sobie wiadomości dotyczące klasyfikacji głosek przy pomocy kropkowej malowanki.
Były też doświadczenia i eksperymenty, gry i działania matematyczne, kodowanie i tworzenie prac na zajęciach z informatyki. Na języku angielskim uczniowie wykorzystali aplikację Quiver, która ożywiła pomalowaną kropkę i nadała jej trójwymiarowy kształt.
Radosny charakter święta podkreślały kropkowe stroje, w których uczniowie i nauczyciele przyszli tego dnia do szkoły. Świętujemy ten dzień , ponieważ daje uczniom okazję do wzmacniania pewności siebie, pozwala odkrywać talenty, pobudza wyobraźnię, a także stwarza możliwości rozmów o tym, co ważne, o wartościach, które są istotne dla dzieci np.: przyjaźń, kreatywność, odwaga.
Pamiętajmy, że jedna kropka może stać się początkiem przygody i pomóc nam uwierzyć w siebie.
Organizatorzy : p. Gabriela Kostrzewa, p. Aleksandra Szczęsna, p. Anna Solecka dziękują wszystkim za aktywny udział, zaangażowanie, odkrywanie swoich talentów, rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.