• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

29 września w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas 4-8 wykonali prace projektowe w formie kolaży przedstawiające różnorodne informacje na temat wybranych państw europejskich. Uczniowie klas szóstych i siódmych mieli okazję udoskonalić swoje kompetencje cyfrowe oraz poszerzyć swoją wiedzę rozwiązując quizy o tematyce Unii Europejskiej w aplikacji Quizizz.

Podczas lekcji uczniowie innych klas rozwiązywali ciekawe łamigłówki wykorzystując różne metody szyfrowania oraz poznali różne ciekawostki związane z językami państw europejskich. Uczniowie klas młodszych wykonali projekty dotyczące flag państw europejskich.

Mamy nadzieję, że zajęcia te uzyskały aprobatę wszystkich uczniów. Dziękujemy Wam za aktywny udział.

A.Szczęsna

• Cyberprzemoc

• Włącz blokadę na nękanie.

DRODZY RODZICE

Od kilku lat społeczność pedagogów, psychologów, ale i czujnych rodziców, obserwuje niepokojące zjawisko cyberprzemocy wśród młodzieży. Niestety, systematycznie obniża się granica wieku dzieci, które są, lub będą zagrożone tym współczesnym rodzajem przemocy.

Cyberprzemoc krzywdzi emocjonalnie, nie fizycznie.

Psycholodzy biją na alarm, bo cyberprzemoc może trwać niezauważona całymi latami, jest podstępna i wyrządza czasem nieodwracalne szkody w umyśle młodego człowieka.

Nie ma konkretnego profilu psychologicznego dziecka, które dręczy rówieśnika w sieci. Nie ma takowego także dla osobowości krzywdzonej.

Proszę Państwa o czujność, o wyznaczanie dzieciom granic "DOTĄD MOŻESZ" i konsekwentnie wymagajcie ich  przestrzegania. Dopók dzieci je mają, czują się bezpieczne.

Ufajcie dzieciom, ale roztropnie.

I koniecznie przypominajcie,że JESTEŚCIE DLA NICH,że NIE MA SYTUACJI BEZ WYJŚCIA i,że COKOLWIEK SIĘ WYDARZY MAJĄ WASZE WSPARCIE.

Przypominajcie takze o nas,wychowawcach,nauczycielach,pedagogach.

O tym,że w przypadku gdyby Wasze dziecko stało się ofiarą np. cyberprzemocy, jest cały sztab doroslych, którzy będą chcieli mu pomóc.

Specjalnie dla Państwa przedstawiam Poradnik o cyberprzemocy.

Proszę zapoznać się z nim, bo jest swoistym kompendium wiedzy o problemie.

Jestem po lekturze książki pana

Z.Niedźwieckiego Ravicza ,,Grzech przemilczenia",którą serdecznie jako rodzicom Państwu polecam.

Motto przewodnie tej pozycji

brzmi- ,,Nikomu nie wolno spojrzeć krzywdzie w oczy i spokojnie zasnąć"..

Bądżcie Państwo czujnymi rodzicami, by niczego nie przeoczyć i nie przemilczeć.

Renata Garbacz-Moryń

Cyberprzemoc-Włącz blokadę na nękanie-poradnik_dla_rodzicow.pdf