• Ciekawostki

CZY WIESZ, ŻE ...

1. Polska nazwa państwa – Niemcy”  wywodzi się od określeń: niemy, niemowa. Dla mieszkańców dawnych ziem polskich, posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, wywodzący się z grupy języków germańskich był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli co mówią do nich germańscy sąsiedzi. Z tego powodu dawni mieszkańcy naszego kraju nazwali swoich sąsiadów „niemymi”, czyli Niemcami.

2. Język niemiecki należy do dwóch najczęściej używanych języków w Internecie.

3. Pierwsza gazeta na świecie była wydana w języku niemieckim.

4. Pierwsza biblia na amerykańskiej ziemi została wydrukowana po niemiecku.

5. W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa. Niemcy to piwosze. Rekordy piwne padają na Oktoberfest, jedynie Czesi piją więcej piwa w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

6. Tradycyjne niemieckie śniadanie to zazwyczaj biała kiełbasa na gorąco i kawa, która cieszy się tam znacznie większym uznaniem niż herbata. Niemcy słyną z zamiłowania do ciężkich, tłustych potraw, choć nie brak również wielbicieli sałatek.

7. Jednym z symboli kulinarnych Niemiec jest sałatka ziemniaczana tzw. Kartoffelsalat.

8. Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.

9. Niemcy to kraj, z którego wywodzi się popularna lalka Barbie.

10. Słowo hamburger wcale nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, lecz wzięło swoją nazwę od jednego z głównych miast niemieckich jakim jest Hamburg.

11. Ferie letnie trwają w Niemczech jedynie 6 tygodni. Za to są ferie wiosenne, a przerwy świąteczne są dłuższe. Dzieci rozpoczynające naukę w szkole podstawowej dostają na "osłodę życia" tekturowy stożek pełen słodyczy, tzw. "Schultüte". Najlepszą oceną jest jedynka, a najgorszą szóstka.

12. Karnawał w Niemczech zaczyna się już w listopadzie!!! Stolicą jego jest Westfalia, gdzie uroczyste otwarcie karnawału rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11.11. Często karnawał określany jest jako „piąta pora roku”. Punktem kulminacyjnym „piątej pory roku” jest Rosenmontag, czyli zapustny poniedziałek, kiedy to roztańczone i rozbawione tłumy wychodzą na ulice i rozpoczyna się niezliczona ilość imprez, balów i festynów.

13. Język niemiecki jest drugim najbardziej rozpowszechnionym językiem w Europie jest on mową ojczystą dla około 110 mln osób. Języka tego jako ojczystego (poza obszarem Niemiec) używa się w Austrii, Liechtensteinie, części Szwajcarii, Południowym Tyrolu, Alzacji , niektórych regionach Belgii i w Luksemburgu.