Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie
Strona główna

Historia                                           " Szkoło! Szkoło!

Gdy Cię wspominam,

Tęsknota w serce się wgryza,

Oczy mam pełne łez! "

Julian Tuwim

Dla uczczenia milenium państwa  polskiego ówczesne władze naszego kraju postanowiły wybudować 1000 szkół w różnych miastach i wsiach.

Nasza szkoła jest takim właśnie Pomnikiem Tysiąclecia. Akt erekcyjny podpisano  15 września 1963roku.

6 stycznia 1965 roku odbyła się akademia poświęcona przekazaniu dzieciom i młodzieży Pajęczna nowej szkoły.  Uroczystego otwarcia dokonał kurator Okręgu Szkolnictwa Łódzkiego Stanisław Młodkowski. Pierwszym kierownikiem Szkoły Podstawowej w Pajęcznie był pan Jan Sudak.

Od 1 września 1966 roku do 31 sierpnia 1991roku stanowisko dyrektora szkoły piastował pan A. Borek. W 1966 roku do szkoły uczęszczało 640 uczniów, co stanowiło 24 oddziały.

W 1991 roku liczba dzieci wynosiła ok.1500 ( 54 oddziały). Szkoła funkcjonowała w systemie zmianowym, zajęcia kończyły się o godzinie 18.40.

W tych latach funkcje zastępców dyrektora pełnili: p. Urbaniak, p. I. Kałuzińska, p. M. Szczepaniak, p. I. Okoń, p. N. Jaskuła, p. Z. Olejnik, p. T. Rzetecka.

Od 1 września 1991 roku do 31 sierpnia 2011 roku szkołą kierowały p. dyrektor Teodozja Rzetecka oraz z-ca dyr. p. Grażyna Szlenk. W latach  1999 - 2003 zastępcą dyrektora był również p.Stefan Moryń.

Dzisiaj

Szkoła Podstawowa w Pajęcznie  dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (koszt inwestycji 6.500.000zł , w tym dofinansowanie 5.123.300 zł) i ogromnemu zaangażowaniu naszego burmistrza pana Dariusza Tokarskiego stała się obiektem nowoczesnym.

Budynek szkoły został wyremontowany i rozbudowany. Halę sportową oddano do użytku we wrześniu 2010 roku. Rok wcześniej przy szkole powstało boisko ORLIK do gry w piłkę nożną i kosza.

Placówka dysponuje salami komputerowymi oraz centrum informatycznym w bibliotece szkolnej.

Uczniowie uczą się dwóch języków obcych. Korzystają z lekcji dodatkowych, podczas których mogą rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia . Dzieci, mające problemy w nauce, uczęszczają na zajęcia wyrównawcze.

1 września 2011 roku stanowisko dyrektora szkoły objęła pani mgr inż. Dorota Jaskuła. Funkcję zastępcy pełni pani mgr Grażyna Szlenk.

W placówce uczy się 578 uczniów, jest zatrudnionych 56 nauczycieli.