PROCEDURA FUNKCJONOWANIA

DLA RODZICÓW i UCZNIÓW

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

W PAJĘCZNIE

Reagując na potrzeby uczniów naszej szkoły i ich rodziców, uruchamiamy SKRZYNKĘ ZAUFANIA.

Procedura funkcjonowania skrzynki zaufania pozwoli zapewnić dyskrecję w sprawach osobistych oraz umożliwi przedyskutowanie uczniowskich problemów i propozycji z dyrekcją i pracownikami szkoły.

Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie skrzynki będzie pedagog szkolny, który oceni wagę i rodzaj informacji, a następnie skontaktuje się ze specjalistami lub właściwymi instytucjami. W porozumieniu z dyrekcją szkoły będą zaplanowanie i podjęte odpowiednie działania  w celu rozwiązania problemu.

Do skrzynki zaufania uczniowie i rodzice mogą wrzucać:

- listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost- o kolegach, o nauczycielach, o sobie,

- pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji,

- podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej.

Dzięki skrzynce uczniowie będą mogli podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich rówieśników,        o których dorośli nie mają wiedzy.

W ten sposób uczniowie i ich rodzice będą mieli możliwość  zasygnalizowania i udzielenia pomocy osobom, które być może doznają krzywdy, a  nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się          o pomoc.

Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez dorosłe i kompetentne osoby w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy                    i wsparcia.

Funkcjonowanie skrzynki zakłada współpracę specjalistów                             i nauczycieli oraz współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami.

Dzięki skrzynce uczniowie i rodzice będą mogli otrzymać pomoc dyrektora szkoły, pedagoga, nauczycieli, wychowawców i psychologa, w zależności od rodzaju zgłoszonej sprawy. Uczniowie będą mogli opisywać sprawy do skrzynki anonimowo, muszą mieć jednak świadomość, że podanie swojego imienia i klasy ułatwi sformułowanie porady i przyspieszy odpowiednie postępowanie.

Skrzynka zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a spokojna atmosfera panująca w szkole będzie służyła nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Szanowni Rodzice!   Drodzy Uczniowie!

Skrzynka zaufania jest dla Was!

Napiszcie i wrzućcie do skrzynki,

- jeśli obawiacie się konkretnych zdarzeń lub osób,

- jeśli koledze lub koleżance dzieje się krzywda,

- jeśli macie problem, który chcielibyście, aby był rozwiązany
            bez waszego udziału,

- jeśli byliście świadkami czynów niezgodnych z prawem,                                                                                                                                                               a obawiacie się o tym powiadomić osobiście,

- w każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście
            zareagować lub potrzebujecie pomocy.

Nie bądźcie obojętni na krzywdę innych! Reagujcie na zło !

ZASADY KORZYSTANIA ZE SKRZYNKI ZAUFANIA

1.    Piszcie czytelnie i podpisujcie swoje listy- podajcie przynajmniej imię i klasę (zapewniamy dyskrecję).

2.     Nie używajcie wulgaryzmów, nie obrażajcie nikogo.

3.     Wasza korespondencja nie powinna mieć formy obmowy, plotki czy żartu.

4.     Jesteście ważni niezależnie od tego, w jakiej sprawie piszecie. Nie będziecie oceniani.

5.     Wspólnie rozwiążemy każdy problem, z którym nie potraficie sobie poradzić.

6.     Pomoc, jaką zorganizujemy, zależeć będzie od rodzaju zgłoszonej sprawy.

Może to być, np. indywidualna rozmowa ze specjalistą, psychologiem, pedagogiem czy wychowawcą we współpracy       z dyrekcją szkoły.

7.    Nie ma problemów ważnych i mniej ważnych- piszcie w każdej sprawie, która Was niepokoi.

Życząc odwagi, przypominamy, że nic nie zastąpi osobistej, szczerej rozmowy, do której serdecznie zachęcamy.

Z powyższą procedurą zostali zapoznani wszyscy uczniowie naszej szkoły, rodzice i nauczyciele.